Podstrona: 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż Kultury i Sztuki / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż Kultury i Sztuki

2018-05-27
9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż Kultury i Sztuki

9 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Piknik odbędzie się w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej.

Dzień Odkrywców podzielony został tradycyjnie na sektory tematyczne: pasaż nauki, pasaż techniki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii.

Poznajcie PASAŻ KULTURY I SZTUKI

Dla wszystkich, którzy zechcą poszukać inspiracji nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, przygotowano ofertę trochę innej bajki. Atrakcje, które nie wybuchają, nie rażą wysokimi napięciami czy skoncentrowaną wiązką lasera. Zaprezentuje się tu sztuka – rozumiana jako przejaw twórczości wszelakiej, wchodzącej w reakcje z naszymi zmysłami, a także kultura – materialna, związana z historią, dziedzictwem i oddziaływaniem na nas i nasze wrażenia. PASAŻ KULTURY i SZTUKI za sprawą paru ekspozycji umożliwi odbycie podróży sentymentalnych do przeszłości.

Jak co roku zaprezentuje się Muzeum Dobranocek, gdzie będzie można spotkać bohaterów klasycznych animacji i sprawdzić jakich metod używano do oszukiwania naszych zmysłów i tworzenia złudzenia ruchu na ekranie i nie tylko.

Wielu z klasycznych bohaterów animacji poza ekranem zaistniało też w naszej codzienności jako zabawki, przedmioty towarzyszące w codziennym życiu, nie tylko naszym Milusińskim. Zabawki, piłki, lalki, samochodziki, kolejki, klocki, gry planszowe i pluszowe misie. Drewniane pajacyki, miękkie przytulanki i zaawansowane technologicznie, pełne elektroniki kosmiczne statki i roboty. Zabawki są stare jak świat: pojawiły się na nim wraz z ludźmi, stając się udokumentowaniem wyobraźni i fantazji. Ewoluowały wraz z rozwojem cywilizacji i technologii, stanowiąc często wyjątkowe dzieła kultury materialnej. Zabawki to przedmioty, które towarzyszą nam od narodzin do dorosłości, kształtują naszą osobowość. Tworzone jako alegoryczne obrazki otaczającej nas rzeczywistości – opowiadają historie o świecie. Uczą praw nim rządzących. Ich formy, kształty i barwy – zaklęta w nich myśl ludzka potrafią ukształtować nasze gusta na całe życie. W Pasażu Kultury i Sztuki przypomnimy zabawki z przeszłości. W sentymentalną podróż zabierze nas Mariusz Kmita i jego Zabawki z Duszą.

Dobre rzemiosło artystyczne, rzeźba, ceramika, klasyczny rysunek bez nadużywania technik cyfrowych będzie można odwiedzić na stoisku Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego. Mistrzowie i czeladnicy z „Plastyka” zaproszą do katedry Dymu i Ognia, gdzie zaprezentują szeroką gamę technik tradycyjnego kowalstwa artystycznego. W ich królestwie będziecie mogli spróbować profesji Michała Anioła i Rafaela, obejrzycie też prace uczniów szkoły, która od lat uczy, cytując niezapomnianego profesora Ziemskiego „… patrzeć na świat oczami artysty”.

Ponieważ prawdziwa kultura i sztuka współpracuje ze wszystkimi zmysłami, w Pasażu znajdziecie krainę Pianoland. Tam będzie można poznać bogate wnętrze pianina jak z bajki, bo wykonanego ze szkła. Sprawdzić jak działa fortepianowa klawiatura, jak funkcjonuje klasyczne pianino, a także zbudować model fortepianu w wymiarze 3D.

Po raz pierwszy na Dniu Odkrywców poszukamy klasycznej fizyki w sporcie. Będzie sporo kultury... fizycznej oraz sztuki… sztuki walki! A wszystko to w Akademii Sportu Chikara. Pokazy na scenie i na stoisku, siła, ruch, koncentracja, czyli lekcja fizyki i kultury.

Na zakończenie Gwiezdne Wojny, a przede wszystkim ich technika i kultura. Na 9. Dniu Odkrywców pojawią się za sprawą niezwykłej kolekcji Maćka Kwolka, który zaprezentuje swoje niesamowite prace na stoisku nr 139.

To tylko cząstka tego, czego możecie się spodziewać. Więcej niebawem.

Powrót do listy aktualności